Cegléd-Nagytemplomi Református Egyházközség PÜNKÖSD (Nagytemplomi Hírlevél 2009.05.31.)
Írta: rolah - Dátum: 2010 november 04. 16:21

    Húsvéthoz kapcsolódva pünkösd is mozgóünnep, amely május 10-e és június 13-a közé esik. Az ünnep elnevezése a görög pentekosztész, azaz "ötvenedik" szóból származik, ugyanis ez az ünnep a húsvét utáni 50. napon kezdõdik.
    Pünkösd ünnepét a keresztény egyház annak emlékére tartja, hogy Jézus mennybemenetele utána Szentlélek leszállt az apostolokra.
    Az 50 nap a zsidó vallásból ered. Õk ünnepelték a Pészach utáni ötvenedik az aratás, az elsõ gyümölcsök, majd késõbb a Tízparancsolat adományozásának ünnepét.
    Krisztus mennybemenetele után az apostolok, Mária és a legközelebbi tanítványok közösen ünnepelték pünkösdöt. Hirtelen hatalmas szél támadt, amely betöltötte az egész házat, ahol összegyûltek. Majd lángnyelvek jelentek meg, melyet szétoszlottak és leszálltak mindegyikükre: megteltek Szentlélekkel. Ezután különféle nyelveken kezdtek el beszélni, ahogy a Lélek adta neki, hogy szóljanak. A Jeruzsálemben tartózkodók meglepve tapasztalták, hogy amit az apostolok mondanak, ki-ki a maga nyelvén megérti. Elõállott Szent Péter és prédikálni kezdett. Sokan megértették beszédét, belõlük alakultak az elsõ keresztény gyülekezetek. Pünkösd tehát az egyház születésnapja is.
    A középkorban a Szentlélek eljövetelét megelõzõ szél zúgását kürtökkel, harsonákkal utánozták.
    A lángnyelveket égõ kócok jelképezték, melyeket a templom padlásáról eresztettek alá a hívek közé.
        Pünkösdi jelképek
    Pünkösdi rózsa: pünkösdi rózsát szoktak a mosdóvízbe szórni, hogy egészségesek legyenek. A legények pünkösdi rózsát tettek annak a lánynak az ablakába, akinek udvarolni akartak.
    Fehér galamb: a templomban sok helyen a Szentlélek jelképeként fehér galambokat engedtek szabadon.
    Zöld ág: nyírfaágat, gyümölcságat, bodzát tettek pünkösdkor a házakra, az istállókra, hogy távol tartsák tõlük az ártó, gonosz szellemeket.


Korondi Rózsa